Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz, bundan kazanç sağlayabileceğiniz günümüz teknoloji dünyasında geleneksel medyaya kıyasla daha yararlı ve tercih edilme oranı yüksek olan pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama bir firmanın ya da markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen isimdir. Günümüzde en yeni ve en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemidir. E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından benzer yöntemleri seçerek ürünün satışını yapmaktadır. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel daha geniş çaplı ve gelişen dünyaya daha da uyum sağlamaya devam ediyor. Dijital pazarlamayı önemsemeyen ve bütçe ayırmayan işletmeler satış konusunda sektörel rekabette pazardaki rakiplerine göre geri planda kalıyorlar. Dijital pazarlama aracılığıyla adınızı duyurup, markanızı tanıtabilir satışlarını arttırabilir, müşterilerinizle olumlu ilişkiler kurabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlama daha fazla potansiyel müşteriye, doğru hedeflenilmiş ve belli bir kitleye, daha hızlı ve daha etkili ulaşmak amacıyla işe yarayan stratejiler bütünüdür. Dijital pazarlamada reklam performansları net bir değerle ölçülebilir, doğrudan özgün bir kitleye hitap edilebilir ve potansiyel müşteri ile karşılıklı iletişim kurulabilir.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital ortamda hemen hemen her şeyin farklı seçenekleri vardır. Herhangi bir sınırı yoktur. E-ticaret stratejilerinizi uygun bir hale getirip dijital pazarlamanın çeşitlerinden faydalanın.Çeşitlerini açıklamak gerekirse;

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Yeniden Pazarlama (Remarketing)
  • Sosyal Medya Pazarlaması
  • İçerik Pazarlaması
  • Viral Pazarlama
  • Görüntülü Reklamlar (Display Advertising)
  • E-posta Pazarlaması
  • Influencer Marketing
  • Affiliate Marketing – Satış Ortaklığı
  • SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması)

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın en temel avantajlarından biri maliyetidir. Geleneksel pazarlamada firmanın adını duyurabilmesi için çok ciddi bir bütçe ayırması söz konusuyken, dijital pazarlamada daha düşük bir bütçeyle hedef kitleye hem daha hızlı hem de yorucu olmadan ulaşmak çok daha olanaklıdır. Kitlenin güvenini kazanmak için dijital pazarlama çok önemlidir. Geleneksel pazarlama ile belirli bir kitle hedef alınmak durumundayken, dijital pazarlama sayesinde daha geniş kitlelere yayılmak mümkündür. Dijital pazarlamanın tercih edilebilir olmasının bir diğer önemli avantajı ise verilere dayalı olarak yapılan kampanyaların ne kadar etkili olduğunu tespit edebilmektir. Geleneksel pazarlamada bunun takibinin yapılması mümkün değilken, dijital pazarlama yapılan çalışmaları takip edebilme olanağını kullanıcılara sunmaktadır.

Akıllı cihaz ve internet kullanan kişilerin çoğunluğu zamanının büyük bir kısmını İnstagram’da geçirmekte. Her bir kullanıcı da en az bir işletmeyi takibine aldığı için marka bilinirliği ön plana çıkmakta. Yüksek etkileşim oranına sahip olan hesaplar, hikâyelerinde paylaştıkları reklamlar ile firmanın müşteri sayısını kısa sürede artırabilirler.