Google’nin sağladığı internet reklamcılığı programıdır.

Google AdsGoogle aracılığıyla ulaşılabilen neredeyse her yerde reklam yayınlayabilmenize olanak sağlamakta olan reklamcılık hizmetidir. Birçok arama motoru kişilere bu olanağı sunuyor olsa da Google’ın Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olması, bu hizmeti e-ticaret siteleri için daha önemli hale getirmektedir.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google’da araştırma yapan kişilere organik arama sonuçları gösterilirken diğer yandan da aradığı kelime ile ilgili Adwords ve PLA reklamları gösterilir.

Reklamların fiyatlandırılması Tıklama Başı Maliyet ( CPC ) üzerinden yapılmaktadır. Yani Google reklamınız tıklandığında sizden belli bir ücret alır ama reklamınızın görüntülenmesinden hiçbir ücret almaz.

Google ADS (Adwords) Kampanya Türleri

Adwords reklam türleri arasında en geniş kapsama sahip olan ve en temel ögeleri içeriğinde barındıran reklam türü arama ağı reklamlarıdır. Bu ağ seçeneği, Google arama sonuçlarının ve bu sonuçların sekmelerini kapsar. Bu nedenle bu tarz işlemler sonucunda kullanıcı karşısına çıkarılan reklamlar, bu reklam türünün altına girmektedir.

Metin Reklamlar

Metin reklamlar, Google Ads reklam türleri arasında en çok karşılaşılan metotlardan birisi olarak bilinmektedir. Bu reklam türü ile herhangi bir e-ticaret firmasının hizmet ve ürünleri gösterilir. Çoğunlukla reklam olduklarını gösteren bir simge ile belli olmaktadırlar.

GOOGLE REKLAM VERME

Özellikle online alışveriş ile ilgili olan müşterileri çok yakından ilgilendiren bir reklam türü olan alışveriş reklamları, Google’ın alışveriş sayfaları üzerinde sunulmaktadır. Google Ads reklam alternatifleri arasında bulunan ve genellikle tercih edilen alışveriş reklamları, e-ticaret firmalarının dijital pazarlama çalışmaları üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Direkt olarak potansiyel müşteri kitlesine ulaşması, görüntülenme sayısındaki artış, ürünün kendisini doğrudan gösterip satış odaklı olması ve yüksek geri dönüşüm sayısının olması nedeniyle oldukça popüler olan bir reklam türüdür.

Dinamik Arama Ağı

Geniş kapsamlı bir yapıya sahip ve hedef kitlesi büyük olan e-ticaret siteleri için oldukça kullanışlı olan dinamik arama ağı reklam türü, anahtar kelime eşleme sistemi ile çalışır.

Dinamik arama ağı reklam türüne göre kullanıcı doğrudan ihtiyacı olanweb sitesine ait sayfaya yönlendirilmektedir.

Görüntülü Reklam Ağı

Doğru ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşmayı hedefleyen ve bu doğrultuda kampanya türlerini sunan Google görüntülü reklam ağı, görsel ağırlıklı olan reklamlardan oluşur. Bu reklamlar genellikle Youtube, Gmail ve Web siteleri üzerinde görüntülenmektedir. Görüntülü reklam ağında bulunan seçenekleri listelememiz gerekirse;

  • Resim Reklamları
  • Video Reklamlar
  • Bumper Reklamları
  • Yayın Dışı Reklamlar

Yeniden Pazarlama Reklamları

Remarketing adıyla bilinmekte olanyeniden pazarlama reklamları, e-ticaret siteleri için epeyce bir önemli olan reklam türlerinden bir tanesidir. Planlanıp kişiselleştirilerek tasarlanıp yayınlanan bu reklamların geri dönüş oranları sektöre göre değişmektedir.

Kullanıcıların daha önceden görüntülemiş oldukları reklamları Google aracılığıyla tekrardan hatırlatır. Bu da önceki zamanlarda e-ticaret sitesini ziyaret eden fakat alışveriş yapmamış olan kullanıcıların tekrardan siteye dönme ihtimallerini yükseltir.

5 farklı kullanım şekli olan bu reklam türünü açıklamak gerekirse;

  • Standart Remarketing
  • Video Remarketing
  • Dinamik Remarketing
  • Müşteri Listesiyle Remarketing
  • Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Marketing

Uygulama Reklamları

Çoğunlukla ücretli uygulamalar ile birlikte hizmet sunmakta olan e-ticaret firmaları tarafından kullanılan uygulama reklamları, pek çok site üzerinde gösterilebilir. Toplu bir şekilde tasarlanılan bu reklamlar, uygulama sahibi olan kişinin Google Ads hesabı aracılığıyla kullanıcılara sunulur.